WINKL Sauvignon Blanc Alto Adige Terlano DOC 2024 TERLAN Selection
VIIINO • Itálie • Trentino–Alto Adige/Südtirol • Terlano • Sauvignon • bílé • TERLAN • RP 92 • WE 94 • F 92 • WS 92 • VM 92 • JR 17 • JS 90
- Popis
- Parametry
Sauvignon 100%, ruční sklizeň
fermentace nerez
zrání na jemných kalech v nerezu 80 % a ve velkých dřevěných sudech 20 % po dobu 7–8 měsíců
Robert Parker Wine Advocate 92 b.
Wine Enthusiast 94 b.
Falstaff 92 b.
Wine Spectator 92 b.
Vinous Media Antonio Galloni 92 b.
Jancis Robinson 17 b.
James Suckling 90 b.
Winkl je šťavnaté, jemně ovocné, minerální víno odrůdy Sauvignon, které se vyrábí jako odrůdové víno od roku 1956. V oblasti Terlano DOC se tato odrůda pěstuje již dlouho s vynikajícími výsledky v nejstarších vinicích. Na nose zralé ovocné tóny meruněk, mandarinek, angreštu a mučenky se mísí s vůní květu černého bezu a máty. Ovocnost navazuje i v chuti a je doprovázena jemnou kyselinou. Víno má dobrou strukturu a minerálnost, s aromatickým závěrem. Malá část vína zrající ve velkých dřevěných sudech slouží pouze k dotvoření struktury; dodává vínu plnost, aniž by zakrývala jeho původ. Gastronomicky je zajímavá jarní kombinace s vařeným bílým chřestem v bolzanské omáčce nebo s dušeným zeleným chřestem, citronové rizoto s grilovanými krevetami, vhodně doprovodí tuňákové carpaccio, uzeného lososa, krevety, ryby se zeleninou, čerstvý kozí sýr.
Křemenné porfyrové podloží je vulkanického původu. Lehké a chudé písčito-hlinité půdy mají 55–60% obsah křemene, nepřítomnost uhličitanu vápenatého vysvětluje mírně kyselé hodnoty pH. Tyto faktory mají za následek vysokou propustnost pro vodu, omezený přísun živin a tím vyvážený růst s přirozeně omezenými výnosy. Výjimečné půdní podmínky ovlivňují terroir v Terlanu. Vinná réva si vyvinula specifickou reakci na mikro stres, produkuje své vlastní polyfenoly specifické pro tento terroir, které dodávají vínům jejich charakter. Výsledkem jsou zvláště slaná vína s velkou hloubkou a charakterem, která jsou vysoce ceněna pro svou vynikající dlouhověkost.
energetická hodnota: 332 kJ/80 kcal ve 100 ml
| Druh vína | tiché |
|---|---|
| Barva | bílé |
| Obsah cukru | suché |
| Odrůda | Sauvignon |
| Ročník | 2024 |
| Země původu | Itálie |
| Vinařství | Terlan |
| Oblast / Podoblast | Trentino–Alto Adige/Südtirol |
| Školení | nerez • velký dřevěný sud |
| Alkohol | 13,5 % |
| Zbytkový cukr | 1,2 g/l |
| Kyseliny | 6,2 g/l |
| Objem / Hmotnost | 0,75 l |
| Kategorie dle definice OIV / cukr | do 4 g/l |