Pinot Grigio Vigneti delle Dolomiti IGT 2024 ANDRIAN
VIIINO • Itálie • Trentino–Alto Adige/Südtirol • Andriano • Pinot Grigio • bílé • ANDRIAN • JS 91 • WS 90 • WE 91 • VM 90
- Popis
- Parametry
Pinot Grigio 100%
fermentace a zrání v nerezu s ležením na jemných kalech po dobu 6 měsíců
James Suckling 91 b.
Wine Spectator 90 b.
Wine Enthusiast 91 b.
Vinous Media Antonio Galloni 90 b.
Svěží víno s tóny medového melounu, zralé hrušky, bílé broskve, ananasu, limetkové kůry, máty, ořechů a bílých květů. Víno s výraznou ovocnou chutí, se svěžími minerální tóny a citrusovou linkou, v závěru s pikantní dochutí a jemnou salinitou, která dlouho přetrvává.
Nejrozšířenější bílé víno Jižního Tyrolska rozvíjí svou klasickou eleganci na vápenitých jílovito-dolomitových půdách v nadmořské výšce mezi 260 a 380 metry. Tyto střední nadmořské výšky nabízejí optimální podmínky pro tuto klasickou odrůdu: alpskou svěžest s dostatečným středomořským teplem pro načervenalé až šedé bobule. Jako bílá mutace odrůdy Pinot Noir zde Pinot Grigio ukazuje svou jižní alpskou stránku: řízená fermentace v nerezových tancích, následovaná šestiměsíčním zráním na kalech pro dodatečnou strukturu a komplexnost.
energetická hodnota: 317 kJ/76 kcal ve 100 ml
| Druh vína | tiché |
|---|---|
| Barva | bílé |
| Obsah cukru | suché |
| Odrůda | Rulandské šedé • Pinot Gris |
| Ročník | 2024 |
| Země původu | Itálie |
| Vinařství | Andrian |
| Oblast / Podoblast | Trentino–Alto Adige/Südtirol |
| Školení | nerez |
| Alkohol | 13 % |
| Zbytkový cukr | 1,6 g/l |
| Kyseliny | 5,8 g/l |
| Objem / Hmotnost | 0,75 l |
| Kategorie dle definice OIV / cukr | do 4 g/l |