Pinot Grigio Alto Adige DOC 2024 TERLAN Tradition
VIIINO • Itálie • Trentino–Alto Adige/Südtirol • Terlano • Pinot Grigio • bílé • TERLAN • JS 93 • RP 91 • WE 92 • VM 90
- Popis
- Parametry
Pinot Grigio 100%
fermentace a zrání v nerezu s ležením na jemných kalech po dobu 5–7 měsíců
James Suckling 93 b.
Robert Parker Wine Advocate 91 b.
Wine Enthusiast 92 b.
Vinous Media Antonio Galloni 90 b.
Na nose s ovocnými tóny hrušky Williams, broskví, lychee a cukrového melounu, lemované květinovými tóny čerstvě posečené květnaté louky a mineralitou. V chuti od aroma černého čaje až po exotické nuance melounu a zralého grapefruitu. Suché, harmonické, příjemně plné a měkké víno. Ideální k jihotyrolským předkrmům jako je speck, bresaola nebo zvěřinový salám, nebo jejich typickým italským protějškům jako je parmská šunka, sušená rajčata a olivová paštika. Párujte s bylinkovým rizotem, jihotyrolskými knedlíky se slaninou a kyselým zelím, kopřivovými noky s kozím smetanovým sýrem nebo knedlíky z červené řepy, k pokrmům s jemnou příchutí lanýžů, ne příliš kořeněným telecím masem, grilovanými rybami.
Křemenné porfyrové podloží je vulkanického původu. Lehké a chudé písčito-hlinité půdy mají 55–60% obsah křemene, nepřítomnost uhličitanu vápenatého vysvětluje mírně kyselé hodnoty pH. Tyto faktory mají za následek vysokou propustnost pro vodu, omezený přísun živin a tím vyvážený růst s přirozeně omezenými výnosy. Výjimečné půdní podmínky ovlivňují terroir v Terlanu. Vinná réva si vyvinula specifickou reakci na mikro stres, produkuje své vlastní polyfenoly specifické pro tento terroir, které dodávají vínům jejich charakter. Výsledkem jsou zvláště slaná vína s velkou hloubkou a charakterem, která jsou vysoce ceněna pro svou vynikající dlouhověkost.
energetická hodnota: 326 kJ/78 kcal ve 100 ml
| Druh vína | tiché |
|---|---|
| Barva | bílé |
| Obsah cukru | suché |
| Odrůda | Rulandské šedé • Pinot Gris |
| Ročník | 2024 |
| Země původu | Itálie |
| Vinařství | Terlan |
| Oblast / Podoblast | Trentino–Alto Adige/Südtirol |
| Školení | nerez |
| Alkohol | 13,5 % |
| Zbytkový cukr | 1,5 g/l |
| Kyseliny | 5,6 g/l |
| Objem / Hmotnost | 0,75 l |
| Kategorie dle definice OIV / cukr | do 4 g/l |