SOMERETO Chardonnay Alto Adige DOC 2024 ANDRIAN
VIIINO • Itálie • Trentino–Alto Adige/Südtirol • Andriano • Chardonnay • bílé • ANDRIAN • JS 91 • WS 90 • WE 93 • VM 91
- Popis
- Parametry
Chardonnay 100%
fermentace a zrání v nerezu s ležením na jemných kalech po dobu 6 měsíců
James Suckling 91 b.
Wine Spectator 90 b.
Wine Enthusiast 93 b.
Vinous Media Antonio Galloni 91 b.
Víno bledé slámově žluté barvy se zelenkavými odlesky. Vůně je plná ovoce: zralé banány se mísí s tropickými tóny manga a marakuji, doplněnými o nádechy broskve a kdoule. Na patře je toto Chardonnay plné a harmonicky strukturované s dokonale integrovanou kyselinou. Šestiměsíční zrání na kvasnicích mu dodává hedvábnou plnost a komplexnost, aniž by zakrylo jeho živou svěžest. Závěr je trvalý a dlouhý s nádechem citrusových plodů a minerálních tónů.
Na dobře provzdušněných vápencovo-porfyrických půdách v nadmořské výšce mezi 260 a 380 metry se této nejrozšířenější bílé odrůdě na světě daří v dokonalém prostředí jižních Alp. Tyto střední nadmořské výšky v okolí Andriana poskytují Chardonnay ideální mikroklima – středomořské teplo s nočním ochlazením, které zajišťuje optimální vývoj chuti. Hrozny se sbírají ručně, kvasí se při kontrolované teplotě v nerezových nádobách a zrají na jemných kalech po dobu šesti měsíců, což dává vínu Somereto jeho charakteristickou krémovitost a strukturu.
energetická hodnota: 320 kJ/77 kcal ve 100 ml
| Druh vína | tiché |
|---|---|
| Barva | bílé |
| Obsah cukru | suché |
| Odrůda | Chardonnay |
| Ročník | 2024 |
| Země původu | Itálie |
| Vinařství | Terlan |
| Oblast / Podoblast | Trentino–Alto Adige/Südtirol |
| Školení | nerez |
| Alkohol | 13 % |
| Zbytkový cukr | 1,6 g/l |
| Kyseliny | 5,9 g/l |
| Objem / Hmotnost | 0,75 l |
| Kategorie dle definice OIV / cukr | do 4 g/l |